حجامت

حجامت در درمان بسیاری از بیماری‌ها مفید است. به منظور پیشگیری از بروز بیماری‌ها و تقویت سیستم ایمنی بدن حجامت را در زمان‌های خاص باید انجام داد.
بیشترین کاربرد حجامت در بُعد پیشگیری بوده و با ایجاد مکانیزم‌هایی مختلف از جمله تنظیم سیستم ایمنی بدن، ترکیبات شیمیایی، هورمون‌ها، سیستم اعصاب خودکار ، بدن را از ابتلا به انواع بیماری‌ها مصون نگه می‌دارد.
در بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا، غلظت خون، قند خون بالا، سینوزیت، سیاتیک، اگزما، کهیر، جوش صورت و بدن، گور گرفتگی و تعریق زیاد، احساس سنگینی و تنگی نفس، آسم، لکنت زبان، واریکوسل، ضعف سیستم ایمنی، کلسترول و چربی خون بالا می‌توان از حجامت استفاده کرد. علاوه بر درمان بیماری‌ها حجامت در تنظیم دستگاه اعصاب خودکار، (سمپا‌تیک و پاراسمپا‌تیک) تنظیم ترشحات غدد، سم‌زدایی بدن، افزایش اکسیژن رسانی به عضلات، ترک سیگار و اعتیاد، رفع خواب‌رفتگی دست و پا مؤثر است.
قبل و بعد از حجامت باید برخی موارد را رعایت کرد، بهتر است افراد ۲۴ ساعت قبل از حجامت از مایعات و غذاهای سبک استفاده کرده و با شکم خالی این کار انجام نشود، همچنین بلافاصله بعد از غذا نباید حجامت انجام داد و به منظور تقویت بدن یک ساعت قبل از حجامت شربت عسل یا آب انار میل شود.
استفاده از شربت عسل و لیمو یا سرکه انگبین را بعد از حجامت توصیه شده و برای جبران ضعف احتمالی می‌توان بعد از حجامت از آب میوه شیرین یا یک عدد انار نیز استفاده کرد، همچنین بعد از حجامت جهت جلوگیری از عفونت باید زخم محل آن را با گاز استریل پوشاند و حداقل بین ۱۲ تا ۲۴ ساعت استحمام نشود.
⦁ بعد از حجامت کشیدن سیگار و رابطه زناشویی ممنوع است و باید توجه داشت که در روز جمعه بخصوص هنگام ظهر نباید حجامت انجام داد و از همه مهمتر اینکه قبل از انجام هر اقدامی در این خصوص حتما با پزشک و متخصص مشورت کنید.